Leksioni i sovranitetit/ Shqipëria ngre varreza për pushtuesit, Turqia e kthen ministrin grek me “bisht ndër shalë”

Ndryshe nga inferioriteti i Shqipërisë në bisedimet me Greqinë, ku qeveria Rama po u bën lëshime të mëdha helenëve, duke shpërfillur interesin kombëtar dhe duke i dhënë prioritet vetëm interesit të tij politik të qëndrimit në pushtet, duke shmangur veton e Greqisë për hapjen e bisedimeve të Shqipërisë me BE-në, që do do të kishte kosto të mëdha për socialistët, Turqia ka dhënë një leksion se si mbrohet sovraniteti dhe interesi kombëtar.Dje ka patur tensione mes Greqise dhe Turqisë, kur Ministria e Punëve të Brendshme të Turqisë bëri të ditur se nuk i ka lejuar ministrit grek të Mbrojtjes, Panos Kammenos që të vendosë kurorë lulesh në rajonin e Kardak-ut të Detit Egje me një anije luftarake, në memorialin kushtuar tre ushtarëve grekë që humbën jetën gjatë krizës së ishujve në vitin 1996.Pas kesaj, mediat greke kane nxjrre fotot dhe videot e gjithe asaj qe ndodhi duke e cilesuar provokim dhe duke shkruar se Kammenosit iu be prite nga Turqia dhe ai ra ne te.“Ata kishin përcaktuar herët pritë per te dhe ai ra në grackën e tyre për të legjitimuar teorinë e “zonave gri”- shkruajne mediat greke, duke akuzuar vendin tjeter per shkelje te ushtrimit te se drejtes sovrane.Turqia i konsideron të sajat shkëmbinjtë në fjalë, pasi Greqia shtiu në dorë ishuj të shumtë  në Egje deri në kufijtë turkë, pas shpërbërjes së Perandorisë osmane.Qëndrimi i Turqisë është krejt e kundërta e sjelljes së Shqipërisë, që po cedon sovranitetin e saj, duke lejuar ngritjen e varrezave të ushtarëve të rënë grekë në luftën italo-greke të vitit 1940-1941, kur këta ushtarë, që nga Korça, deri në Gjirokastër, i pushtuan këto qytete duke vendosur tabela në greqisht dhe duke hequr flamurin shqiptar.Sa i perket konfliktit ne det, mediat greke shkruajne se “në këtë zonë ishin një anije patrullë e marinës turke, një anije patrullë e Rojes bregdetare turke dhe një helikopter turk në ajër, ndërsa pala greke ka pasur një anike te rojes bregdetare bregdetare./ZgjohuShqiptar.info

Loading...
loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close