Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.

Protestuan shqiptarët, por jo me kulturë

Nga Arben Llalla
Protestat që u mbajtën të premten në disa qytete të Maqedonisë që banohen me shumicë nga shqiptarët dolën jashtë kontrollit duke kaluar në degradim të plotë. Që në fillim ata që organizuan protestat nëntokë dhe mbi tokë qëllimisht vunë si parullë kryesore, myslimanet nuk janë terrorist, nuk janë radikal. Por në këto protesta nuk protestuan myslimanët e asnjë bashkësi e kombësive të tjera që i përkasin fesë islame në FYROM si: turqit, torbeshët, boshnjakët, romët, sllavomaqedonasit myslimanë. Këta, nuk dolën në protesta për të vënë nderin e myslimanëve në vend nga ofendimet dhe akuzat e pabaza të zyrtarëve shtetëror. Qeveria e Maqedonisë ka deklaruar pak ditë më parë se janë arrestuar radikal islamik dhe kjo akuzë nuk rëndon vetëm mbi shqiptarët mysliman, por mbi të gjithë myslimanët e Maqedonisë. Myslimanët e kombësive të tjera nuk e prishën rehatinë nga këto akuza, përfaqësuesit e tyre politik as nuk dhanë ndonjë deklaratë për të kundërshtuar këtë etiketim për myslimanët në Maqedoni. E pra, dikush u ka thënë që e kemi vetëm me shqiptarët mysliman akuzat për terrorizëm.

Askush sot nuk e merr përgjegjësinë e organizimit të protestave edhe pse organizatorët dihen, ata ishin në ballë të tyre me megafon duke drejtuar me fjali-parrulla turmën e cila sapo kishte dalë nga shtëpia e Zotit, Xhamia.

Shqiptarët protestuan në Shkup, në Tetovë dhe Gostivar me flamur kombëtar dhe me flamur të Arabisë. Nuk e kuptoj se çfarë lidhje ka flamuri shtetëror i Arabisë me shqiptarët, protestën? Disa protestues ulërinin Allahu Ekber dhe fjalë të tjera që shumica e shqiptarëve në Ballkan nuk i dinë kuptimin e këtyre fjalëve arabe. Dikush tha se: “Selamin” e morët ata që duhet ta marrin. Por askush nga qeveritarët nuk mori “Selamin” përveç që ne, shqiptarët e Maqedonisë i treguan Europës se jemi për NATO dhe BE, por me flamurin e Arabisë, pra duam të shkojmë në Europë jo si shqiptar, por si arab. Pra, tashmë një pjesë e shqiptarëve kanë vendosur që në çdo protestë, dasëm, synet, varrimi dhe xhami të valëvitet flamuri i Arabisë dhe jo flamuri shqiptar.

E vetmja protestë e cila kishte kuptimin e plotë se për çfarë protestohet ishe ajo që u mbajt në Kumanovë me flamurin shqiptar dhe të BE. Organizatorët ishin në ballë të saj me në krye axhën Idriz Sinani, kryetar i Forumit Ndërkombëtar i të Drejtave të Njeriut. Pra, organizatorët diheshin, ishin në krye për atë se çfarë protestonin paqësisht. Në Kumanovë u protestua qartë dhe qetë, me rregulla njerëzore dhe demokratike ashtu siç e ka zakon shqiptari.

Protestat e fundit nuk u përkrahën nga partitë shqiptare, as nga unionet studentore dhe shoqatat joqeveritare, kjo tregoi qartë se shqiptarët duhen të distancohen nga tubime të tilla që organizohen pas faljes të së Premtes dhe ku nuk tregohet kulturë, por dhunë. Sllavët dhe grekët të mbështetur nga Rusia po i dërgojnë shqiptarët drejtë kurtheve që ua kanë ngritur ndër vite dhe siç po shihet një pjesë e shqiptarëve me britma arabe dhe flamur të Arabisë po shkojnë me dëshirë drejtë këtyre shtigjeve të vdekjes. Jo rastësisht ministria e punëve të brendshme znj.Jankullovska ishte një natë më parë në tv Alsat-M , veprime të koordinuara për nxitje edhe më shumë për të protestuar me dhunë dhe ofendime. Në atë emision ajo i ra të njëjtës daulle që i bien serbët dhe grekët prej shumë vitesh. Ministria e cila gjithnjë hapët ka deklaruar se nuk dëshiron përkthim në gjuhën shqipe, me gjuhën e saj politike nxiti edhe më shumë që shqiptarët të protestojnë të premten si mysliman dhe jo si shqiptar. Nuk ishte rastësi dalja e saj në emisionin e Alsat-M, pasi ishin paralajmëruar protestat, kaq gjë edhe bebet e kopshteve e kuptojnë.

Në protestat e fundit u dëshmua dhunë, ofendime të cilat asnjëherë nuk janë parë në protestat e mëparshme që kanë organizuar shqiptarët në Maqedoni. Është hera e parë që protestuesit shqiptar në Maqedoni gjuajtën me gurë institucionet shtetërore, ofenduan vend e pavend, kjo lloj proteste nuk është vërejtur asnjëherë. Prej 20 vitesh shqiptarët kanë protestuar në Maqedoni për të drejta njerëzore, për universitet në gjuhën shqipe, për ndalimin e vrasjeve enigmatike që kanë ndodhur, të qetë, me kulturë, me parrulla demokratike, dhe gjithnjë në ballë të këtyre protestave kanë qenë burrat e mençur me flamurin shqiptar.

Qartë duket se protestat e së premtes janë nxituar nga qarqet antishqiptare të cilët vrasjen e pesëfishtë duan tua veshin shqiptarëve duke i etiketuar terrorist të Ballkanit. Sllavët financojnë milion euro prej shumë vitesh që islamizmi tradicional shqiptarë të degradohet, të etiketohet si islamizëm që prodhon dhunë, urrejtje dhe terrorizëm.

Shqiptarët e së premtes protestuan sepse islami është quajtur terrorist radikal, por ka disa vite që shqiptarët e Maqedonisë nuk kanë protestuar kaq masovishtë për vrasjet enigme të ish-komandantëve të UÇK. Shqiptarët nuk kanë protestuar viteve të fundit përse gjuha shqipe nuk përdoret në bazë të MO, shqiptarët nuk kanë protestuar për botimin e librave të shkollave fillore dhe të mesme ku injorohet gjuha, kultura, historia shqiptare, shqiptarët nuk kanë protestuar që me të hollat e tyre investohet në kulturën sllavomaqedonase dhe qytetet ku ata janë shumicë dhe shteti nuk investon në qytetet shqiptare si Tetovë, Gostivar, Kërçovë, Dibër etj.

Dikush po i manipulon shqiptarët mysliman në Maqedoni, dikush po kërkon që ne të shkojmë drejtë humnerës, drejtë Lindjes Sllave dhe jo drejtë Perëndimit Europian.

Kjo u kuptua edhe nga letra e një grupi të rinjsh shqiptar të cilët reaguan ndaj grupeve dhe individëve që keqpërdorën protestën, duke implikuar flamujt dhe thirrje fetare.
Mundesohet nga faqet ne facebook: ” Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut “ dhe ” Zgjohu Shqiptar !!! “ —> “Shperndaje”

12 Komentet

 1. zotrote europa e din shum mir se neshqiptaret jemi shumic muslimane dhe pse don ti dhe shum hipoktrit si puna jote qe ne te shkojme ne europe si te krishter dhe te pafe ateher shkoni vetem .ty ste shqeteson flamuri amerikan ne demostratat e shqiptareve ku esht me i shpesht se ai shqiptar pra pse duhet tet shqetesoj flamuri i nje vendi arab apo musliman .nqs ti mendon qe ne duhet te hyjme ne europe pa historin ton ateher e ke te kot se ne kurr nuk kemi per te hyr .dhe ato miqt tane europian e dim shum mir sa na kan dasht dhe na duan .dhe e dim se pikerisht per shkak te fese qe kemi perqafuar na kan luftuar dhe vazhdojn e jo thjesht vetem pse jemi shqiptare por sepse jemi i vetmi komb i lasht ne europe qe esht me shumice muslimane.nqs ty ste pelqen zotrote mund te behesh sllav dhe grek si shum te tjer vetem qe te mos identifikohesh si musliman shqiptar .

  1. O shoq, e pergadita nji tekst me ofendime ma te rendat per ty por prap i rash pishman, se e pash qe ti nuk je shka i infiltruar. Dakord per fene por ne kete moment djalli sllavortodoks, po don me na demtu permes kesaj, neve SHQIPTAREVE. Ti nuk ke pase rast te degjosh histori te malsise ku sllavoserbi i dreqit shqiptareve katolik u ka thene te ndertojne xhami ne kohen e serbit te pare vetem e vetem qe para botes te paraqiten si mbrojtes te krishterimit dhe njikohesisht ti shperngulin shqiptaret nga trojet e tyre. Ne duhet ta kuptojme kete politike qe nuk eshte tjeter vec e djallit sllavo-ortodoks.Askush nuk po thot ta leme fene ISLAME pas dore (qe une e konsideroj me te perkryeren dhe se gjithsesi parimet e saja jane baze e jetes se perkryer). Une jam Shqiptarë, me fe ISLAME kushdo qe te me ofroje nje jete pak me te gjate, vetem nese kaloj ne nje fe tjeter kurre nuk do ta bej.Por ne mund tia japim ngjyrimin tone ashtu siç ua kemi dhene xhamive deri sot (Ne edhe ne baze te xhamive dallojme nga kombet tjera Islame, cdo kush e ka identitetin e vet dhe asgje te keqe ska ketu).Artikull shkruesi ka shume te drejte kur thote se edhe tjera kombe ka ne maqedoni qe jane musliman por askush nga ta nuk reagoi.
   Kur eshte fjala te dhuna ne proteste edhe une jam dakord me artikullshkruesin, se nuk eshte dashur qe te kete ofendime dhe thyrje xhamash e cka jo tjeter ndaj objekteve qeveritare, por vetem kisha shtuar se i gjithe ai mllef ish dashur te shfryhet te zyret e partive tona politike te mutit (BDI dhe PDSH) qe su ha palla per hallet e popullit po vec se si te vijne ne pushtet. Dikush pat shkruar nji koment edhe pat kerkuar nga Partijasht tane vetem nje gje nese mund te mbledhin pak guxim ta thone po e citoj ”A keni mundesi zoterinj pak guxim te mbledhni dhe t’I sqaroni popullit se si ky sllav djalli po u ben per vehte, a mos ka ndonje presion per jeten a po cka ka ketu qe silleni si derra te mutit e beni sehir”. Per keto raste qe po na ndodhin ne vazhdim fajet I kemi vet, kur I leme te na e neperkembin jeten tone lloj lloj injorantesh qe na mashtrojne me patriotizem shqiptar te kote e me propaganda islame te rreme. Fajin kryesor per keto te keqija natyrisht qe i ka SLLAVI I DJALLIT prej momentit kur ka shkele ne kto troje, por sot I kane fajet ne rend te pare MENDUH THAQ MUTI edhe ALI AHMUTI (te dyte shitur shpirtin e kane te djalli shka). Me falni per kete fjalor por nuk po mundem ndryshe me u shprehe per kta injorante te pa skrrupull, se po te ishin shqiptare, e para se gjithash njerez do e pinin bile nje kafe bashke ne publik per hater te popullit SHQIPTAR.

 2. Menyra se si manifestuan popullsia shqiptare ne Maqedoni tregon fare qarte se ne cfare gjendje vajtuese jane forcat politike shqiptare
  mbarekombetarisht.Tegon qarte se sa te percare jane nga nepsi i madhe qe
  kane per pushtet e per para,gje qe shtyne forcat antishqiptare te
  shfrytezojne me se miri situaten ne favor te tyre.E cilesoje fanatizmin islamik antishqiptar sepse tani eshte koha qe kombi shqiptar duhet te jete i bashkuar ne pa dallim feje perballe rrezikut te shperberjes.
  Vetem keshtu mund te arrihet bashkimi kombetar.

  1. Une jam dakord me gjitha qe i ke shkru, posacerisht drejtimi i gishtit kah fajtori kryesor ketu te ne. Jane Partite politike e vecanerisht sulltanet e veziret e tyre qe na morren ne qafe, he thefshin qafen.Populli nuk ka faj, ai manifestoi mllefin dhe pakenaqesine per padrejtesite qe po i ushtron (pa kurrfare veshtiresie) ai "DJALLI SLLAVOORTODOKS" qe e tha dikush ma larte, e sic po shihet qarte edhe me ndihmen e bashkepunetoreve te mocem e te rinj te ashtuquajtur "shqiptare patriote" te infiltruar ne trungun tone te rraskapitur.

 3. Thua kjo u kutptua edhe nga letra e disa te rinjve, nderkoh pak me lart thua ato dolen nga xhamia shtepia e zotit, nderkohe pak me lart thua qe musliman nuk jane vetem shqiptaret por jane edhe X,Y,Z. Mire more zotri ti besoj se e din perkatesin e 99.999999% te shqiptareve qe jetojne ne maqedoni, dhe e vetmja arsye qe shqiptaret e besimit islam jane aq shume eshte per faktin se ato orthodox jane te asimiluar totalisht ku nje nder emrat me te njohurit eshte vet Ali Ahmeti..
  Eshte per te ardhur keq fakti qe ti me kete shkrim duket qe nuk e ke kuptuar fare situaten, pasi ta hapesh shkrimin ne menyr te till eshte turp ose injorance.
  Deklarata publike e ministres se Gruevskit ishte sulm direkt kunder shqiptareve, ashtu sic ka bere gjithe kohes qeveria gruevski ku pavarsisht se ne qeveri ben pjes edhe parti shqiptare kjo qeveri eshte me antishqiptare se vet qeveria e milloshevicit.

  Nese ti zotrote nuk arrin dote te besh dallimin mes sllaveve edhe shqiptareve duhet te fillosh e te mendosh me shume, te hulumtosh historin edhe te shohesh qe historia perseritet edhe pikerisht njerezit si ti jane ato qe nuk mesojne asnjeher nga gabimet e bera ne te shkuaren.

  Deklarata e nje ushtaraku te UCK ishte kjo " Nese do na luftojne si shqiptar ateher si te till do te mbrohemi e nese na luftojne si musliman ne si te till do te mbrohemi " Pasi ne jemi nje edhe armiku ne pikat tona me te dobta do te na sulmoj e jo aty ku ne jemi te forte. Ai eshte nje shtet artificial qe fundin do ta ket shume shpejt, por ju plehrat e tjer ku do te perfundoni.

 4. o anonymus ,,,,kultura jote fetare myslymane nuk ka me shume se 300-400 vjet ,,,nuk do kthejme shqiptaret ne te krishtere per ti pelqyer evropes ,por kur ti shet kulturen dhe vjetersine tende vetem per 300 vjet lashtesi vetem se egoizmi jot fetar do te dali ne pamje ateher aty rrini ,,se maqedonaso ka programe per ju

 5. Serbet e qarqet anti-shqiptare nuk na luftuan ne si popull pse jemi te konvertuar ne musliman,por,ata dojn t'i gllabronin tokat tona stergjyshore.Jo,krejt rastesiht, miqte me te perbetuar prosllave jan pjesa dermuese e vendeve arabe si p.sh:Irani,Iraku,Libia etj.Kesidore ,eshte ofenduese dhe degraduese te protestosh me elemente fetare, e ku humbet imazhi yne si popull dhe lufta jone e drejt per bashkim kombetar.Keta me siguri kan qene te instrumentalizuar nga qarqet shoveniste serbo-maqedonase, e qe nuk jan aspak shqiptar …ngase, shqiptari i vertet, simbol kombetar ka shqipen dy krenare e jo simbolet arabe.Turp dhe i ftoj shqiptaret te ndergjegjsohen dhe mos te bihen pre e ujqeve karpatian .Rrnoft populli Shqiptar !!!

 6. njera nga disa feja q kemi ne shiptaret esht muslimanizm por n maqedoni nuk esht problemi feja por nuk na don maqedoni,turku,torbeshi,asnje sna respektojn duhet unitet n maqedoni permes shiptareve e para punes duhet politikanet t hiqen nga postet gjith shiptaret q punojn n qeveri t maqedonis jan kret t shitur prej aty duhet t regullohet puna jon e dyta duhet vetem respekt t gerkojm neper protestat

 7. mendoj se ky artikull duhet falenderuar porsi dhe te gjith ata shkrimtare,intelektuale atdhedashes qe shkruajten dhe shkruajn duke ber thirrje qe populli shqiptar te ndergjesohet dhe te zgjohet nga gjumi,e te marre dijet e diturite qe aq shum i kemi nevoj.te leme me njane te gjitha fete dhe dasite ndervllazerore dhe te marrim dijet dhe diturito e mesojme origjinen,kulturen zakonet dhe te bashkojme trojet qe trashegojme nga te PARET tan.po te mesojme e tu themi mbare njerezimit,se ne jemi ketu kur skish popullsi as fqinjesi,se ne jemi ktu nga moti,kur vet zoti e beri fushen fush e malin mal.po ne jemi ketu kur nga njeri det e ne tjetrin det ishim zote vet.se ne jemi ketu nga moti e ketu do te jemi brez mas brezi der kur zoti ta beje fushen fush e malin mal perseri.por ne duhet te jemi shum krenar se se zoti na fali shqipetar per te trasheguar dhe per tu krenuar per vlerat me te medha njerezore.kulturat dhe popujt e tjere na kane zili dhe kan shekuj e shekuj qe mundohen te na asimilojne,se e shikojne qe shqiptari nuk eshte i vetedishem per pasurin qe ka,dhe ata e enjohin mir historine dhe vlerat e popullit shqiptare,te gjithe pa daliim feje apo ideje kur behet fjal vatani dhe vlera kombetare duhet te behemi nje o sot o kurre.por ne jemi te mjere nga injoranza qe na kan imponuar me shekuj dhe jo se jemi te varfer.prandaj te gjithe popujt dhe kulturat e ndrushme jane munduar dhe mundohen te na asimilijne dhe te plackisin kulturat tona se ne jemi akoma ne gjume.o zgjouni shqiptqre prej gjumit ZGJOUNI.e mos shikonI kisha e as xhamia se feja e shqiptarit esht SHQIPTARIA.se se bashku ne jemi vet RUFEIA(VETETIMA).per shum popuj e shum kultura ne kete bote,si mosliman ashtu katolike na kane historikisht lakmuar se ne ishim vete zoti(ZEUSI).FEJA E SHQIPTARIT ESHTE VETEM SHQPIPTARIA dhe jo kisha e xhamia.esht turp,turp e marre per ne.

 8. te vijn fcinjet tan o aq me larg arabet nga funi i botes,o kushdo popull e kulture tjeter ne ket bot,e te na mesojne ne fen dhe kulturen?te na asimilojne e te vazhdojn te na perdorin si mish per top vlla me vlla me u vra.ne mijvjecarin e dyt te shekullin e ri?po esht turp vellezer esht turp.ne duhet te zem vendin qe na takon si shqiptare.e tu tregojm armiqve te mbar njerezimit se jeme te zot me lidh me bes e fe nder veti e jemi te zot me ruej e me u krenue se zoti na ka fal shqipetare,e vet me e sundue vendin e te TPARVE.qofte mallkue me fis e plis kushdo shqiptare qe sbrohorit me za RROFTE SHQYPNIA GJUHA E FLAMURI I SAJ. turp te keni ju arabe dashes injorante te mjere qe veni kombin para asaj feje dhe kulture te mbrapambetur qe i dilni dhe zot sot.se esht pikerisht ajo qe u qiu nanat dhe u la te mbrapambetur per 600 vjet.dhe tashi po u bejn qe dhe ju vet te besoni se jeni arabe.phu u qifsha motrat ku i kini se jeni dhe dhi te zgjebosura tradhetare dhe mbani dhe bishtin perpjete,pikerisht se jeni injorante te pa dishem,vijn arabet e turqit e zi,e u shtrohen ne voter,u rrembejn nan e u rrumbejn moter e ju u ngrini dhe flamujt duke i nderuar.phu u qifsha motrat e qa kini si te krishter ashtu dhe gabel arabe moslimane.u qifsha rracen ne pidh ku e kini juve dhe atyre flamujve me veshjet e mjekrrat arabe qe perfaqsuat ne demostratat e juaja.se ju vec kur tu mushet rraca me arabe lekurazi do ta kuptoni pisa muti.kisha dhe xhamia u theft qafen kujdo shqiptari si asht moterqir tradhetar si ven fitimin para kombit e bien kulturat e mjekrrat e arabeve ne ket vend.se sdua te them fen se feja eshte personale,por kta moterqira armiq te kombit shqiptar,po perpiqen qe te na perqajne akoma vella me vella,dhe nuk po i therrasin menjes. ateher dua tu them qe ju moterqira pisa injorante te mutit po qe shiteni per me pak se kurvat,se ju flisni per fete edhe mundoheni te beni propagande se ju e dini mire se jeni ne faj robqira muti prandaj mundoheni te beni propagande qe e gjith e shqiperia qenka muslimano.po nga ne pidh te motrave tuaja dolet ju moslimane pa kaluar nje her te krishterimi.o ju qifshi mjekrrat motrat e qa kini pisa e thirrini menjes se ne afganistan do te perfundoni talebanet e mutit me gjith ata flamuj arabe.kjo do te thote se ndryshe nga shqiptaret moslimane te shqiperise dhe te kosoves ju me te vertete jene te shartuar me turq dhe me arabe pisa.se ju kuk perkrahni kulturen e simbolet shqiptare, por favorizini qe te na silni kulturen arabe ne trojet tona duke nxjerre parrulla me shkrime arabe.phu u qifsha rbt legena gjarperinj te pa bes.keni leni traditen dhe kulturen tuaj keni hequr plisat dhe simbolet shqiptare keni lene mjekrrat me morra dhe keni vene leckat neper krye,dhe keni vesh fustanat arabe pisa injorante.nxirrni parulla te shkruatura arabisht qe shqiptaret as nuk munden ti lexojne se cthone more muta e beni dhe si atdhetare.un vet sot i perkas fes moslimane po sme ha palla per te se e di mire se na eshte imponuar kjo fe.se gjysa e me teper e fisit tim esht akoma katolik atje nder male te malesis.larg kta integraliste qe si perkasin asnje feje e besimi nga trojet tona.besimi i vetem i ture esht antishqiptaria.u dhjefsha mjekrrat e pista e kulturen e propaganden e juve.me kto men si kini ju me arabet do te bashkoheni jo me ne o muta po thirrni ment hapni syt sa seshte von se po demtoni vetem dhe mbare kombin.muta te mutave pisa tradhetare qe skeni asgje te perbashkat me shqipteret e vertete,ju shani dhe ofefendoni dhe herojt e ndritur te kombit ton sepse keshtu u thone arabet.ju jo ne gjenet,po ne pidh te robve tu juj do shkoni.pisa muta hale,vec shqiptar nuk mund te ini ju

 9. Te dashur te gjithe ju qe keni bile pak shqiptari ne Gjakun tuj lejini ofendimet fetare, dhe drejtohuni ta gjejme me sakt kush na e derdhi thesin me pupla ne ere. Jam dakord me anonimusin e dyte ku thote qe fajin kryesore sot e kane partite shqiptare e posacerisht udheheqesit e tyre (Ali Ahmeti dhe Menduh Thaqi)qe na kane bllokua per ta drejtu shigjeten ne drejtimin e duhur. Dikush tha se nuk ka pase protesta per vrasjen e ushtareve te UCK-se, Implementimi i MO, etj po ne kemi pranu rregullat e lojes, kemi hy ne zgjedhje parlamentare e lokale dhe kemi perfaqesuesit tane ne shtet dhe konsiderojme qe ata duhet te na perfaqesojne interesat tona, E jo te na lene ne popullin e thjeshte si "jetimë". Propozoj qe demonstrimi i ardheshem i pakenaqesise te behet drejt para selive te partive shqiptare ne Maqedoni, se para se gjithash ata i kane fajet.Mos pranojme kurrsesi arsyetimet e tyre mashtruese, qe na i bejne.

  1. Nje plotesim tekstit tuaj zoteri, "Nese protestojme para BDI – se dhe PDSH- se e autobuspartive tjera kuazi shqiptare, mundemi edhe pa flamuj te protestojme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button