Kosova kërkon bashkim me Shqipërinë

Situata politike ne Kosove pritet qe ne ditet e ardhshme te shoqerohet me te papritura te medha. Kaosi dhe shqetsimi per pranimin nga ana e qeverise e kerkesave serbe dhe te disa vendeve te BE qe emri i Kosoves te shoqerohet me rezoluten 1244, duket se po i shtyn nje pjese deputetesh te Vetevendosjes, PDK, AAK dhe LDK te shikojne mundesine e radikalizimit te qendrimeve ne Parlament.

Sic raportojne disa portale duke i thirrur në burime të tyre, nje grup prej 12 deputetesh te kater partive kryesore pritet te kerkojne ne Kuvend bashkimin e Kosoves me Shqiperine.

Kerkesa e tyre pritet te perkrahet nga Kryetari i Kuvendit te Kosoves Krasniqi i cili mund ta kaloje per shqyrtim ne Kuvend. Pritet qe kjo kerkese te perkrahet nga rreth 39 deputete shqiptare plus deputetet e pakices turke. Synimi i grupit iniciues per bashkimin e Kosoves me Shqiperine eshte qe ne fazen e pare te terheqe vemendjen e bashkesise nderkombetare dhe te arrije nderprerjen e bisedimeve me Beogradin, raporton Alsat M.

Pas shtrimit ne Kuvendin e Kosoves, nje grup prej 6 deputetesh te Kuvendit te Kosoves do takohen me presidentin e Shqiperise Bamir Topin duke i kerkuar atij mbeshtetje dhe zbatim te Kushtetutes nga ana e Tiranes zyrtare.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

3 Komentet

  1. vazhdojme dhe marrim fryme me shpresen se nje dite kjo gje do te behet realitet.shpresojme kur te vij dita politikanet shqiptare do te jene ne lartesine e duhur dhe dote shikojne me ne fund interasat e kombit shqiptar

  2. Ky eshte hapi i pare i rendesishem qe duhet patjeter te behet, i pelqen apo nuk i pelqen Europes…..une e kam thene ne shume komente te tjere…..Europa ka qene , eshte dhe do te jete per ne shqiptaret kontinenti bushter, qe gjithmone , ne cdo Epoke ka kontribuar negativisht ne ndarjen e shqiptareve, por nuk duhet lene pa thene, – duke perfituar edhe nga injoranca, adoleshenca ne mendime , kapajdalleku dhe privilegjet qe u jane dhene vete shqiptareve qe kane drejtuar ate vend. Pra le te mos presim ne shqiptaret ,qe bota perendimore do te zgjidh problemet tona sepse kjo eshte fatkeqesisht vetem nje enderr e bukur. Ata kane problemet e tyre dhe sa kohe qe ne vete te merremi me cikerrima dhe thashetheme per ata njesoj eshte, se jane apo nuk jane shqiptaret nje komb i bashkuar dhe nje faktor ekonomik e stabilizues ne Ballkan. Me nje fjali " Gomarin e nxjerr i zoti nga balta dhe jo kalimtaret e fshatit". Bashkimi i shqiptareve eshte e vetmja rruge per stabilizimin e Ballkanit dhe jo ne BE por fillimisht si dy kombe qe jane ndare padrejtesisht prej atyre Shteteve qe sot quhen EU ose BE. Kete asnje te mos e harroje.

  3. SOTë,TE GJITH Që DERI DJE JAN KRENUAR ME ISMAJL QEMAJLIN,ADEM JASHARIN,ZAHIR PAJAZITIN AMET DELIN E TAHIR MEHEN ,FEMI E XHEV LLADROVCIN ,E SHUM E SHUM TE TJER ,SOT DUHET TE MENDOJN SE PER QKA KAN LUFTUAR ATA ,DHE PER CILIN FLAMUR E KOMB KAN LUFTUAR ,PRANDAJ NE JEMI TE FUNDIT QE MUND TE BEJM POLITIK ME ATA TE CILET SOT KINSE PO SHFAQEN SI MIQ,PRANDAJ E VETMJA POLITIK SOT E JONA ESHTE QE TE GJITH KETA QE I PERMENDA ME LART DUHET TE KERKOJN BASHKIMIN ME SHQIPERIN EM,DHE ASGJE TJETER ,SEPSE POPULLI PO HESHT SOT,MIRPO NESE MBUSHET KUPA ATE SDO TE MUND TA NDAL ASKUSH SIKUR QE NUK MUNDI TA NDAL QE TI RROKIN PUSHKET E TE PERBALLEN ME ARMIKUN SHUM HER ME TE FORT ,RROFT SHQIPERIA ETNIKE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close