Futboll, FIFA nuk njeh Kosovën, nuk lejon as ndeshje miqësore

Komiteti Ekzekutiv i FIFA-s ka refuzuar kërkesën e Federatës së Futbollit të Kosovës, për zhvillimin e ndeshjeve miqësore ndërkombëtare. Një vendim të tillë krerët e shtëpisë së futbollit botëror e kanë marrë në mbledhjen e mbajtur sot në Cyrih.
FFK-ja kishte parashtruar që një kohë të gjatë këtë kërkesë në FIFA. Ajo fillimisht kishte marrë përkrahje në Komitetin e Asociacioneve, ku bënë pjesë edhe Shqipëria, por më pas UEFA kishte dhënë mendim negativ. Me insistimin e drejtuesve të FFK-së dhe me përkrahjen e Shqipërisë dhe Portugalisë në mbledhjen e Komitetit të Asociacioneve, që u mbajt të martën, kërkesa e FFK-së ka hyrë në agjendën e Komitetit Ekzekutiv të FIFA-s, por edhe aty përgjigja ka qenë negative. “Pas qëndrimit të UEFA-së për këtë çështje, Komiteti Ekzekutiv i FIFA konfirmoi se kërkesa e FFK-së për të luajtur miqësore ndërkombëtare nuk mund të miratohet”, thuhet në njoftimin e FIFA-s pas mbledhjes së sotme të Komitetit Ekzekutiv.
Kësisoj, FIFA vazhdon të mos e njeh realitetin se Kosova ekziston si shtet, duke i dhënë një ‘goditje’ të fortë zhvillimit dhe promovimit të futbollit kosovar, i cili edhe më tutje mbetet i getoizuar. Me këtë vendim FIFA ka shkelur mbi parimin e ‘fari-play’-it, duke mos lejuar futbollistët e talentuar të Kosovës që të dëshmojnë vlerat e tyre në arenën ndërkombëtare me Përfaqësuesen e tyre.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

2 Komentet

  1. masi po dojn me deshmu talentin ne te luajn ne kombtaren shqiptare !! Mir ja kan ba !! Ishalla FiFa do te vazhdoj te refuzoj kosoven ne arenen Nderkombtare 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close