Meta viziton “bombën me sahat”: Nuk është turp të kesh COVID-19, bëni testin

Presidenti Ilir Meta, pas vizitës në Lezhë, ka ndaluar në Shkodër, një prej qyteteve më të prekura nga koronavirusi dhe e quajtur si një “bombë me sahat” nga institucionet.

Kreu i shtetit është takuar prefektin e qarkut Çesk Midhja dhe me kryetaren e Bashkisë, Voltana Ademi.

Në fokus të diskutimeve në këto takime mësohet se ka qenë situata me COVID 19 në qarkun e Shkodrës, një nga më problematiket pas Tiranës sa i takon numrit të shtuar të infeksioneve gjatë ditëve të fundit.

“Dua të ftoj të gjithë qytetarët të jenë bashkëpunues në këtë proces, të mos ndihen fajtorë dhe të rrezikojnë duke mos bashkëpunuar për të bërë testin apo realizuar procesin e karantinimit për rastet e dyshuara për kontaktet. Nuk është turp të kesh COVID 19 por është turp të jesh i pakujdeshësëm dhe t’ua transmetosh njerëzve të tjerë të familjes, miqve, fqinjve e me radhë”, deklaroi presidenti.

Kryeqendra e veriut është cilësuar si një “bombë me sahat” edhe nga kryeministri Rama, i cili ka bërë thirrje për distancim social.

loading...
Back to top button
Close