Kapshtica/ Ja si kalohet në tokën shqiptare me rregullat e reja

Edhe pse diten e sotme ne piken e kalimit kufitar te Kapshtices nje numer i konsiderueshem shtetas shqipetare u bllokuan per ore te tera, mesditen e kesaj te marte disa prej tyre arriten te futeshin ne token shqipetare, nga ku i prisnin edhe te afermit e tyre.

Keta shtetas i’u nenshtruan nje sere procedurash nga autoritetet e shendetit publik dhe me pas u keshilluan te vetkarantinohen per nje periudhe 14 ditore ne banesat e tyre.


Ndersa pjesa tjeter e mbetur, ka pritur deri ne oren 17:00 e me pas jane kthyer perseri ne shtetin grek.Tashme ate qe duhet te dine keta shtetas eshte se ne kete pike do te lejohen te kalojne vetem drejtuesit e mjeteve te tonazheve te renda, studente si dhe shtetas me probleme shendetesore.

Per shkak te COVID-19 masat e marra nga qeveria nuk lejon mjetet,autobuzat apo mikrobuzat te hyjne apo te dalin ne kete pike kufitare. Vetem gjate 24 oreve te fundit kane hyre 178 dhe kane dale 93 shtetas.

loading...
Back to top button
Close