Vuçic falënderon SHBA-në për qëndrimin për taksën 100% të Kosovës

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç u takua mbasditen e sotme me të dërguarin special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Ai ndodhet në Mynih të Gjermanisë, ashtu si edhe kryeministri i ri i Kosovës Albin Kurti, si edhe presidenti Hashim Thaçi, ku po organizohet Konferenca për Siguri.

Presidenti serb përshëndet qëndrimin e SHBA-së për të hequr taksën, në mënyrë që dialogu të vazhdojë.

“Kemi pasur një bisedë të hapur dhe të sinqertë. Është e rëndësisë më të madhe që amerikanët insistojnë për largimin e tarifës. E falënderoj Richard Grenellin, Mike Pompeon dhe presidentin Trump për këmbënguljen që taksa të hiqet urgjentisht, në mënyrë që negociatat tona me Prishtinën të vazhdojnë”, shkroi ai në Twitter.

Ditën e nesërme pritet që të ketë një takim K

loading...
Back to top button
Close