Dokumentari për trafikun e drogës, gazetari italian: Jam kërcënuar me vdekje, Rama na quajti gënjeshtarë

Gazetari italian, Valerio Cataldi ka treguar se pas dokumentarit për trafikun e drogës në Shqipëri, ai ka marrë kërcënime me vdekje.

Këtë deklaratë shokuese, ai e ka thënë gjatë një lidhjeje telefonike në emisionin “Fuori TG”, ku flitej për paketën anti-shpifje të qeverisë “Rama”.

Loading...

Gazetari është shprehur se me anë të speciales ka treguar se si politika është përfshirë në hetimet e trafikut të drogës, duke iu referuar kështu rastit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri.

Sipas tij, kryeministri Rama shkroi gjëra të tmerrshme dhe i quajti gënjeshtarë gazetarët italianë në lidhje me lajmin për trafikun e drogës.

Për ‘Rai 3’, Cataldi tha:

“Ne kemi kryer një speciale për trafikun e drogës në Shqipëri […] dhe episodi i tregoi Shqipërisë në lidhje me trafikun e drogës, tregoi se si mafia shqiptare është një qendër me rëndësi dhe forcë, dhe gjithashtu tregoi sesi politika u përfshi disi në hetimet e trafikut të drogës. Ky shërbim kur transmetoi shkaktoi një reagim shumë të fortë nga qeveria shqiptare. Kryeministri shkroi gjëra të tmerrshme në lidhje me Facebook-un kundër Facebook-ut, tha që ne ishim gënjeshtarë dhe se ata ishin të gjithë të përbërë dhe një seri komentesh dhe sulmesh u nxitën përmes Facebook dhe përmes rrjeteve sociale. Pas këtij qëndrimi të dhunshëm nga Kryeministri, erdhën kërcënime me vdekje kundër meje dhe fyerjet ndaj kumtesës sonë, e cila u akuzua për ndërtimin e lajmeve të rreme për lajme që në të vërtetë janë brenda mundësive të të gjithëve dhe konstatohet.”

Fjala e tij për kërcënimet nis në minutën e 10-të.

 

Loading...
loading...
Back to top button
Close