20 vite nga masakra e Rëzallës, Kosova kujton sot 98 viktimat

shqiptarë, banorë të Rezallës dhe fshatrave përreth, nga të cilët 44 ishin të zhdukur.

Më 5 prill të vitit 1999 serbët rrethuan shtëpitë e këtyre familjeve dhe pushkatuan pothuajse të gjithë, kryesisht burra e djem të rinj.

Loading...

Kjo masakër konsiderohet si një ndër masakrat më të pamëshirshme gjatë konfliktit në Kosovë.

Nga masakra e Rezallës vetëm tre kanë shpëtuar të gjallë.

Në kujtim të të rënëve nga kjo masakër, sot prej orës 09:00 krerët më të lartë të vendit do të bëjnë homazhe Kompleksi Memorial i Dëshmorëve në Rezallë.

Ndërsa, prej orës 12:30 nën patronatin e presidentit Hashim Thaçi mbahet akademi përkujtimore në Teatrin Kombëtar të Kosovës.

Loading...
Back to top button
Close