DIVERSIONI/ Hahn shmang Haradinajn për taksën ndaj Serbisë: pres ta zgjidh me Thaçin dhe Vuçiçin!

Komisioneri Europian për Zgjerim, Johannes Hahn, tha se është gati të drejtojë një diskutim mbi taksat dërmjet presidentit të Serbisë dhe Kosovës, në mënyrë që të gjendet një zgjidhje.

Kam paraqitur një propozim sipas të cilit kemi adresuar bashkarisht të gjitha çështjet relevante e tregtisë që lidhen me Serbinë dhe Kosovën, e unë jam gati ta udhëheqë një bisedë të tillë – thotë Hahn, duke shtuar se ai priste një përgjigje pozitive nga Vuçiç dhe Thaçi.

Pra, do të ishte baza për supozimin se është e mundur të kthehet në tavolinë me Ministrin e Punëve të Jashtme të Federikës Mogherini dhe vazhdimin e dialogut.

Hahn tha se në Davos ai gjithashtu foli me Vuçiçin dhe Thaçin, të cilët, sipas tij, i kanë thënë se zgjidhja është e nevojshme.

“Ata të dy e kuptojnë propozimin tim dhe në ditët e ardhshme pres reagimin e tyre pozitiv. Ata e kuptojnë se Kosova dhe Serbia duhet të ulen për aspektet e tregtisë, si kusht për vazhdimin e bisedimeve konkrete dhe dialogun konkret”, tha Hahn.

“Jam i bindur se mund ta trajtojmë këtë problem dhe supozoj se dialogu midis Serbisë dhe Kosovës mund të vazhdojë deri në fund të vitit”, thotë Hahn.

Duke folur për rajonin, ai thotë se marrëdhëniet midis Serbisë dhe Kosovës kanë përparime.

“Sot, presidentët e këtyre vendeve arrijnë të telefonojnë dhe të telefonojnë njëri-tjetrin”, tha Hahn.

Sipas tij, këto janë disa lëvizje pozitive kur vëzhgojmë një periudhë më të gjatë kohore.

“Por ne nuk duhet të lejojmë që të dekurajohen. Futja e taksave të importit është një hap i tillë pas dhe tani duhet të shikohet për një zgjidhje”, thotë Hahn.

Ai beson se hapa të rëndësishëm janë ndërmarrë në Ballkan gjatë disa viteve të fundit.

“Ne jemi pranë vendimit të parlamentit grek për të pranuar marrëveshjen për ndryshimin e emrit të Maqedonisë. Ky është një sukses gjigant dhe unë kam investuar shumë kohë dhe përpjekje për këtë arritje që nga viti 2015. Shqipëria gjithashtu po bën hapa të suksesshme para”, tha diplomati i Brukselit.

Ndërkohë, duhet theksuar fakti se sa i përket taksës doganore ndaj Serbisë, përsa ka deklaruar se i ka propozuar Thaçit e Vuçiçit uljen në tryezë, Hahn po bën një shmangie të Haradinajt në këtë rast, një hap ky që ngjan me një diversion. Përballë shefit të qeverisë së Kosovës, Hahn ka dështuar të anullojë taksën ndaj Serbisë. /tesheshi.com/ /ZgjohuShqiptar.info

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close