Vuçiç dhe Merkel një takim për Kosovën

Mësohet se Vuçiç do të qëndrojë deri më 25 janar në Davos, ku do të marrë pjesë në takimin vjetor të Forumit Ekonomik Botëror.Në këtë ngjarje Vuçiç do të takohet me kancelaren gjermane, Angela Merkel.Gazeta serbe ‘Kurir’ thotë se gjatë këtij takimi Vuçiç dhe Merkel do të diskutojnë për Kosovën, ekonominë dhe integrimin evropian.Po ashtu, ata do të flasin rreth vizitës së Merkelit në Beograd e cila është tejet e rëndësishme për Serbinë.“Merkel tregon interes personal për Serbinë dhe rajonin, ajo dëshiron të ndihmojë në zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Temat e bisedimeve do të jenë Kosova dhe ekonomia. Gjithashtu edhe vizita e re e saj në Beograd”, shkruan gazeta.Merkel më parë ka deklaruar se pa një Ballkan të qëndrueshëm nuk ka Evropë të qëndrueshme./ZgjohuShqiptar.info

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close