Fotot e rralla/Korça para një shekulli

Qyteti më i veçantë në Shqipëri ka qenë gjithmonë dashuria e objektivit të fotografit. Me një strukturë interesante, me vilat e ulëta, ndërtesat karakteristike dhe pazarin piktoresk, prej një shekulli Korça rrezaton imazhin e një qyteti evropian. Dhe kështu ka mbetur dhe sot. Edhe pse Korça çdo ditë e më shumë modernizohet, qytetarët e saj por dhe politika përpiqen të ruajnë karakteristikat e këtij qyteti që jo më kot është quajtur Parisi i vogël shqiptar. Në një koleksion të veçantë nga Niko Kotherja, i cili përkujdeset që memorien e qytetit të tij ta ekspozojë në rrjetet sociale, kemi zgjedhur një album fotografik që daton që nga viti 1906. Të bën përshtypje arkitektura e veçantë, përmendoret, kalldrëmet, pastërtia. Për gjithë nostalgjikët e këtij qyteti… ja pamjet e rralla./ZgjohuShqiptar.infoKorça 1905
Korça 1906
Pedonalja para 90 vitesh
Pazari i Korçës
foto 1929
Kinema Luksi
Në vitet 30-të
Kartolinë e viteve 30-të
Në vitet 50-të
NA NDIQNI EDHE NE FACEBOOK JU LUTEMI!

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button