Situatë e tensionuar në Mitrovicë, dy shpërthime te ura e Ibrit, disa të lënduar (FOTO)

Dy shpërthime të fuqishme të njëpasnjëshme, janë dëgjuar para pak çastesh, si pasojë e shpërthimit të njërit nga automjetet e djegura.

Gazetarët që ndodhen në vendin e ngjarjes raportojnë që e tërë hapësira përreth deri në shumë metra është e pamundur të shihet nga gazi lotësjellës që është përdorur dhe po vazhdon të përdorën ndaj protestuesve.
Policia e Kosovës ka arritur që protestuesit ti largojë nga ura përafërsisht deri në 300 metra.
Edhe EULEX’i përdorë gaz lotësjellës, digjet edhe një veturë e tyre 
Tek ura po vërehen autoambulanca që po transportojnë të lënduar nga të dyja palët, edhe policëve edhe protestuesve.
Protestuesit po hedhin gurë ende e gaz lotësjellës ka filluar të gjuaj edhe EULEX-i.
Gjithashtu protestuesit kanë djegur edhe një veturë të EULEX-it.
Distanca mes pjesëtarëve të sigurisë dhe protestuesve është diku rreth 150 metra.
Vazhojnë përleshjet mes Policisë dhe protestuesve
Policia e Kosovës po vazhdon të mos lejojë protestuesit të vijnë afëër urës së Ibrit.
Njësia Speciale me armë të gjata, është duke gjuajtur gaz lotësjellës në drejtim të protestuesve. 
Ndërkohë, Njësia Speciale e EULEX’it dhe KFOR’i janë në gjendje gatishmërie për të mos lejuar depërtimin e protestuesve të ura e Ibrit. 
Policia përdorë gaz lotësjellës ndaj protestuesve
Raportohet se Policia ka gjuajtur gaz lotësjelljës në drejtim të protestuesve.
Gazetari i Express në Mitrovicë, raporton se protestuesit kanë nisur të shpërndahen pasi u qëlluan me gaz lotësjellës nga policia 
Shpërthen kordoni i Policisë, protestuesit gjuajnë me gurë
Gazetari i Express nga Mitrovica, ka bërë të ditur se protestuesit kanë shpërthyer kordonin policor.
Sipas raporteve, protestuesit kanë nisur të gjuajnë më gurë drejt Policisë.

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close