GNK: Maqedoni, situata është shqetësuese

Grupi Nderkombetar i Krizave

Situata në Maqedoni është shqetësuese dhe nuk ka përparim në zgjidhjen e çështjeve të shqiptarëve. Këto deklarata i ka bërë Grupi Ndërkombëtar i Krizave (GNK) në një raport të fundit.
Raporti së shpejti pritet të publikohet, ndërsa shpreh shqetësimet lidhur me tensionet dhe acarimet e fundit ndëretnike, ngecjet e theksuara të mosimplementimit të Marrëveshjes së Ohrit, bllokimin e proceseve euroatlantike dhe rritjen e shkallës së varfërisë, etj.
GNK vlerëson se në Maqedoni ka pakënaqësi nga të dyja palët dhe kjo situatë acarohet edhe më shumë nga zhgënjimi nga mungesa e përparimit për anëtarësimin në NATO dhe Bashkimin Evropian. Mundesohet nga faqet ne facebook: ” Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut “ dhe ” Zgjohu Shqiptar !!! “ —> “Shperndaje”

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close