Greqi, Neonazistët: Shqiptarët janë grekë (VIDEO)

Nikolaos Michaloliakos

Drejtuesi i Partisë “Agimi i Artë”, Nikolaos Michaloliakos, shprehet se shqiptarët dhe greket kanë një histori të lashtë dhe për më shumë se 1000 vjet kanë patur  marrëdhënie të mira.

Kreu i nenonazistëve  grekë thotë se shqiptarët janë grekë, edhe nëse disa prej tyre në ndërgjegje janë shqiptarë. Këto deklarata ”pro shqiptare” bien ndesh me ideologjinë e kësaj organizate.
Por para pak ditësh lideri i partisë radikale të djathtë, që për herë të parë ka siguruar hyrjen në parlament, ka shprehur hapur synimet për Epirin e Veriut.

Kryetari i Golden Dawn, Nikolaos Michaloliakos, përveç thirrjes për “çlirimin” e Epirit të Veriut, ka kërkuar edhe atë që ai e quan “pastrimin” e vendit, që duhet të vijë me largimin e emigrantëve ilegalë. 


Mundesohet nga faqet ne facebook: ” Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut “ dhe ” Zgjohu Shqiptar !!! “ —> “Shperndaje”

loading...

4 Komentet

  1. Ne fakt po i afrohet me bythe te vertetes, per te qene i sakte duhet te thonte "Greket jane Shqiptare te bastarduar".

  2. Shume e sakte shqiptaret jane edhe greke por greket jane shqiptare, kuptohet greket e lashte dhe jo greket e rinj. Te shpresojme qe arvaniteve qe sot quhen greke t'u kene ardhur mente dhe te kuptojne se jane shqiptare.

  3. Propaganda greke Ka bere te sajen…arvanitet ndihen te pa fuqishem per te reaguar….ka nje menyre per te ngritur ndergjegjen…ne shqiptaret ndihemi te tille per hire te shqiponjes,dhe me kete jam dakort. por ketu kemi edhe thembren e akilit. deri ne mesjeten è vone ka ekzistuar ARBERIA dhe prej kesaj quheshim Arber;Arbanit;Arberesh…ne greqi B lexohet V. ora kemi Arvanit. Arvanitet dhe Arbereshet gjithmone bejne nje pyetje(kete jua garantoj se me eshte bere pyetje shume here) pse ne quhemi shqiptar dhe jo ARBER? Pse jemi larguar nga vellazeria? Shqiponja eshte simbol krenarie dhe identifikimi edhe per ne? Ja keto pyetje me jane bere Disa here si ne itali ashtu edhe ne greqi. Do deshiroja edhe te komentoja keto pyetje por, po ja le vellazerise. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button