Arbëreshët e Italisë mes traditës dhe modernes (VIDEO)

Një grup xhirimi i News 24 ka vizituar arbëreshët në Itali, duke u njohur me traditat e ruajtura prej tyre me fanatizëm. Pavaresisht se kanë kaluar mëse 5 shekuj nga largimi i tyre nga Shqipëria, ne qytetet dhe fshatrat ku ata jetojnë aktualisht arbëreshet, valvitet me krenari flamuri kuq e zi ndërsa flitet shqip.(er.cu/BalkanWeb)Mundesohet nga faqet ne facebook: ” Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut “ dhe ” Zgjohu Shqiptar !!! “ —> “Shperndaje”

loading...

Një koment

  1. Shume interesante, ju lumte per punen e mire qe po beni duke nxjerre ne drite dhe punen e Komunitetit Arberesh si shembull i mrekullueshem frymezimi per te gjithe shqiptaret kudo qe ndodhen..Mendoj se njerezit duhet te thellohen pak dhe te mendojne si eshte e mundur te jetosh mbi 500 vjet ne dhe te huaj dhe te mos asimilohesh?? Ka ndodhur nje gje e tille me kombet e tjere? Pse shqiptaret e sotem mendojne ose ngaterrojne integrimin ne Evrope o ne shtetet e tjera ku jetojne me injorimin e traditave dhe gjuhes se tyre, duke kopjuar c'eshte e mundur nga banoret vendes…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close