Ushtarë të ish brigadës 141 të UÇK-së vendosen ne pjesen veriore te Mitrovices

Kush janë shqiptarët e armatosur në veri të Kosovës?

Dora e shtetit të Kosovës ende s’po shihet në veri të Kosovës. Dhe për këtë disa fshatarë dhe ushtarë të ish brigadës së UÇK-së 141 “Mehë Uka” që po jetojnë në ankth për shkak të paralajmërimeve se Serbia mund të mbaj zgjedhjet me 6 maj 2012 në territorin e veriut të Kosovës, dhe nga druajtja se mund të ketë dhunë ndaj shqiptarëve, janë vënë në gjendje gatishmërie.Këta fshatarë të fshatrave Bistricë, Cerajë dhe Koshtovë të Albanikut (Leposaviqit) kanë kapur armët. Ditëve të fundit në ndihmë ju kanë ardhur disa ushtarë të ish brigadës së UÇK-së 141 “Mehë Uka”. E cila brigadë kishte vepruar në Vushtrri dhe Mitrovicë, e ndarë në disa batalione gjatë luftës 1999.

Në lagjen e Boshnjakëve, që përfaqësohet nga Florent Azemi (1980), banorët organizojnë roje natën e ditën. Duke monitoruar lëvizjet në rrugët dhe banesat. Edhe këtu dora e shtetit të Kosovës s’po shihet konkretisht.Në lagjen e Doktorëve, në Suhodioll, të “Kroi i Vitakut” të “Tre Rrokaqiejt”…

Mundesohet nga faqet ne facebook: ” Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut “ dhe ” Zgjohu Shqiptar !!! “ —> “Shperndaje”

loading...

3 Komentet

  1. "Alternativa e vetme ne keto rrethana te krijuara eshte qe te mobilizohen dhe armatosen edhe te gjithe shqiptaret qe kane, shtepit, banesat dhe pasurin e palujtshme ne veri, pamvarsiht se pajtohet apo jo EULEX e KFOR-i, te depertojne ne anen tjeter per me mbrojte pragun e shtepis. Nese keto dy mekanizma nderkombtar, nuk deshten te vrasin, bandat terroriste serbe te kamufluar ne civil, atehere me s'paku, guxojn te vrasin civilet shqiptar qe deshirojne te kthehen ne shtepit dhe tokat e tyre."

  2. Pershendetje edhe une jame i po ketij mendimi se te gjithe ata qe i kane banesat dhe trojet e pasurit e tyre ne veri qe per qdo shtepi te lajmerohet nga nje dhe te shkojn atje e te jen nen arme dhe qe ashte nevoja me ja kris bandave kriminale serbe masi keta te qeveris tone spo bajne asgja ama bashe hiq e pastaj te shkojn edhe vullnetar te tjer se keshtu si kane fillue me ik sdo te jet asnje shqipetar ne veri e kete plan e ka serbija me e shpraz veriun nga Shqipetare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close