“Omonia” ngre komitet për regjistrimin e popullsisë minoritare në Shqipëri

Organizata e minoritetit grek në Shqipëri “Omonia” ka vendosur të ngrejë një komitet për regjistrimin e popullsisë minoritare. Regjistrimi, sipas tyre, do realizohet me metoda bashkëkohore statistikore gjatë grumbullimit të të dhënave ne terren dhe përpunimit të tyre. Zyra e shtypit e “Omonia”-s bënte të ditur se komisioni i regjistrimit ka autorizuar kryetarin Bollano të ndërmarrë veprimet dhe konsulencën e nevojshme. Procesi i Censusit, sipas krerëve të Omonias, nuk i ofroi komunitetit mundësinë për të rilevuar dinamikën e tij. Njoftohet se në mbledhje ishte vendosur hartimi i planit te veprimeve parapërgatitore të proçesit te shpallur nga Omonia, regjistrimin e pjesëtarëve të komunitetit etnik grek.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

4 Komentet

  1. vasil bollano esht krietar i mbrojtes minoritetit grek dhe drejtat e minoritetit grek te vorjo ipiros shqipetaret nepermjet komenteve kercenojne vasil bollanon neper mjet kompjuterit deri ne eliminimin e tij domethene eliminimin epopullates grekene epir domethene kejo eshte rruga e zgjidhjes nga ana e shqipetareve me pakicen greke te minoritetit grek ne shqiperi himara ka nje akt mareveshje me turqine para600 vjetesh himara e lire dhe e pa mvarur me flamur dhe me privilegjet e saja ju o zoterij shqipetare si mbrojte te drejtat tuaja nga turqia dhe u islamizuat vetem mirdita mbeti pasrdhese e ilireve shqipetaret e tanishme jane bot e trete e vropes dhe me ndergjegje te plote kerkoni te zgjidhni problemet me lufte si ne kohen e perandorise otomane por mos haroni se seshte me perandoria otomane por peranderia evropjane mundohini te mbroni te drejtat tuaja dhe te mos cenoni te tjeret seate qe kerkoni per te tjeret evropa do jua ktheje per rresta duhet te jeni me tolerant dheme demokrat ne punen e te tjereve kini 600 vjet qe i kini vene zjarin ballkanit kerkoni ti vini zjarin evropes mendohuni mire per cka kerkoni dhe ku e kerkoni

  2. o anonimos leshi qe flet mire per bollanon e trapit, nuk po e kuptoj se cfare kerkoni nga SHQIPERIA ju nuk njihni asnje te drejte te SHQIPTAREVE ne greqi ca m… kerkoni nga NE. po keshtu jeni mesuar ju vetem me te futme. po tani boll nuk ka mo, nuk mund tju durojme me teper se na cate derrasat. mbyllni gojen dhe rrasni bythen mos u ngjoni. dhe sa per cka ka mbetur nga ILIRISHTJA e vjeter ti nuk ke kapacitet ta vlersosh sidomos nese je grek. nuk keni lidhje ju me ILIRINE keshtu qe nuk ju autorizon njeri te flisni per kete. dhe shyqyr qe ju mbush mendja se ne jemi pasardhesit e ILIREVE. se boll keni bere qef deri tani duke marre vlerat tona historike dhe tradicionale duke i pervetesuar qe te krijoni nje identitet. por nuk ju eci . ju jeni njerez te pa fe dhe te pa bese, legena me pak fjale. ju besimin fetare e keni kthyer ne pazar dhe doni tani te flisni per fe. dhe sa per ate qe thua per SHQIPREINE se vend i botes se trete ne evrope po te kujtoj dhe nje here se isgim ne qe ju falem miliona eur si vend i botes se trete qe e quan ti.kurse ju qe ju duket vetja si "vend i bote se pare" se jani nje hic ne realitet, te pa afte te menaxhoni xhepat tuaj. dhe sa per bollanon nuk e di se sa reale eshte po ishalla po e bejne realitet por mire do ishte te te merrnin dhe ty me vete te te cojne me nje vend me bollanon jo per gjo po me qe qenket shoke te ngushte dhe ja mbeshtesni njeri tjetrit se jeni mesuar ju greket me kete gje.

  3. o anonim qimja ne ua kemi njojtur te drejtat shqipetareve shqipetaret nuk dine ku ikane dheku i kerkojne te drejtat ju qe komentoni dhe fyeni e kercenoni nepermjet kompjuterit jini buracak sjini bura jungateroniluften ideollogjike me luften frontale populli himarjot nepermjet ligjit qendron i pa armatosur neqoftese do te perballemi ne lufte frontale do u shikojme sec bura jini ju jini bura te tille qe me cdo pushtuskini bashkepunuar per shkaterimin e himares e te epirit hapni hisorin dhe kuptojeni ate se per te lexuar e lexon dhe nje budall por varet sec ka kuptuar

  4. Dua tu drejothem ju shqiptareve minoritare,shqiptareve himarjite,qe mund te ndihen grek,dhe qe mund te flasin greqisht ashtu si bollanos dhe organizates omoniaduhet te kuptoni nje gje njehere e mirepo te ktheni koken nga greqia e soteme nga janina ne arte dhe preveze trvat çame flasin ship duke jetuar ne trojet e tyre shqiptare po te shikoni perara shqiptaret ne maqedoni ne kosove ne malin e zi shqiptaret flasin shqip duke jetuar ne trojet etyre shqiptare .Per ju minoritere, greke te ardhur do te jete pretendim i deshtuar ashtu si dhe per Omonian organizate vertet greke,dhe ju shqiptare himariote qe ndiheni greke JU..munde te gezoni çdo te drejte qe u takone por kure te drejten mbi token shqiptare nuk do tua pranojme asnjehere,Omonia greke duhet te kuptoje mire..se jo te gjithe shqiptaret qe flasin greqisht duhet te deklarojne se jane greke,nuk do te ndodhi asnjehere,dheju himariote qe ndiheni greke gaboni,nese greku ju dha pensione ju gezoni te drejten tuaj te levizeni ne Greqi dhe per te jetuar atje,pastaj do te provoni zhgenjimin e tradhetis MOS HARONI KURE se gjaku juaj ka folur dhe do te flasi shqip,ka kenduar dhe do te kendoje shqip,ka luftuar dhe do te luftojne siç dine shqiptaret.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button