Në MPB edhe një shkelje tjetër e gjuhës shqipe

Qytetarët shqiptarë të Maqedonisë nëse duan të aplikojnë për t’u pajisur me pasaportë, nëpërmjet ueb-faqes zyrtare të MPB-së, duhet ta bëjnë atë vetëm në gjuhën maqedonase. Ata qytetarë shqiptarë që vendosin të shkarkojnë kërkesë-aplikimin e MPB-së nuk u lejohet që në fund të saj, të zgjedhin se në çfarë gjuhe duhet ta shkruajnë emrin e tyre. Një gjë e tillë bie ndesh me ligjin ekzistues për përdorim të gjuhëve. Në aplikim madje, opsioni për të zgjedhur të shkruash në shqip emrin, nuk ekziston fare.
Gjithashtu, pjesa e kërkesës ku qytetarët pyeten se përveçse në gjuhën maqedonase, në çfarë gjuhe tjetër duan që emri i tyre të shkruhet, si opsion shfaqet vetëm në gjuhën turke, atë vllehe, serbe, rome dhe boshnjake.
Kulmi i të gjitha këtyre lëshimeve shënohet me faktin se e gjithë ueb-faqja e MBP-së është vetëm në gjuhën maqedonase dhe alfabetin cirilik. Me këtë vazhdon tradita që vetëm ato dikastere që udhëhiqen nga kuadro shqiptarë, kanë në shqip edhe faqet e internetit – ministritë dhe institucionet e tjera që drejtohen nga kuadro maqedonas, vazhdojnë të mos respektojnë ligjin për përdorimin e gjuhëve.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

4 Komentet

  1. medet qa na ka gjet ne me ket politik qe ka shqiptari tan te shitun dhe maqedonsi ni funrrin bullgare serbe me u tall me ne i lumt se skena shtet na jo

  2. jo,jo e kem xhelal bajramin at trimin njeriun e dyte ne policin e sllaveve se aj reh gjoks e thot ska shkelje te ligjit por vetum gabime teknike e mbajeni at burre ju qe jeni per maqedonisllavkopilave,se per ata qe jan per bashkim kombtare sju nevoiten keta njerez,por do tvjen koha dhe bashkimit kombtare e ra gzojme shqiperin e vertet me shqiptare te vertet..

  3. ia qifsha ropt serbit maqedonasve dhe grekeve…. po pse ca kujtojn keta bythqirat se keshtu do vazhdojn nje jete … te plasin rracistat e kurvave se Shqiptari do SHQIPTARIN… fuck macedonia fuck serbia fuck greceeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

  4. nuk eshte fai i maqedonesve e te tjereve,por eshte faji i jone qe kemi politikane te tille,shiko ne Shqiperi,kalo ne kosove,leri fare ata ne IRFJ dhe mal te zi,jo 100% por 98% e tyre mendojne vetem per pasuri dhe shesin dhe nene e babe per para dhe vende drejtimi ne qeveri.Une jam per grupe si VETEVENDOSJE,ALEANCA KUQeZI apo na nje tjeter grupim i tille ku ne radhe te pare jane interesat MBAREKOMBETARE,FLAMURI i te pareve,te tjeret i çoj para Drejtesise per tradheti ndaj KOMBIT:pershendetje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close