Fatos Lubonja: S’ndjej asgjë për Himnin Kombëtar

Tema “A janë shqiptarët sot më patriotë”? i ka ndarë në dysh analistët e politikanët në një emison televiziv, Opinion. E më ekstremi ka qenë shkrimtari Fatos Lubonja i cili ka thënë se nuk është patriot, as nacionalist dhe nuk ndjen asgjë kur e dëgjon Himnin Kombëtar të shqiptarëve.

“Nuk jam patriot, as nacionalist. Edhe kur e dëgjoj Himnin nuk ngritem në këmbë dhe as që më bën përshtypje. Bile të gjitha himnet e vendeve tjera thirren mbi ideologjitë që bënin krime e vranin njerëz nën thirrjet e nacionalizimit. Njëjtë veproi Stalini, Hitleri e Enver Hoxha” ka thënë Lubonja.

Ai me tëj përbuzje ka shfaqur edhe ndaj Heroit të shqiptarëve, Skënderbeu duke thënë se nuk i bën përshtypje një përmendore e njeriut mbi kalë. Për të është parësore të jetë një qytetar i ndershëm që punon mirë, dhe një aktivst i të drejtave të njeriut.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

5 Komentet

  1. zotri lubonja un edhe pse skam ndigju fort per juve,por ndonjeher njeriu e proklamon vetveten qe te behet sa me i permendur por ju me ket gjest siq thoni ju se nuk ke ndjenja ndaj himnit kombetare dhe se ndjen vetin si nacionalist,por un do te thoja se nacionalist nuk esht nje gje qe te urejsh dika tjeter por nacionalizem do te ishte mir te jesh ne qofte se ke dashuri ndaj atdheut e sipas fjaleve te tua ti ske asnje lloj dashurie ndaj atdheut ne qofte se ske respekt ndaj himnit kombetare e ndaj heronjeve shqiptare,kjo d.m.th.se ju at shkolle qe keni mbaru sju nevojitet per asgje se dhe na si shqiptare mund te themi se lirisht skemi asnje respekt ndaj juve,dhe do te keshilloja se duhet te vini ne vet dije se at intervist qe e keni dhenur o keni qenur te dehur o sjeni ne rregull me vetveten..

  2. Te nderuar miq Z. Fatos Lubonja eshte nje njeri i lodhur nga jeta nuk i duhet mar c'do analiz per kapital, dhe per kete e ka fain burgu, moderatoret si fevziu me shok, pasi ja kan nxjer dhe ate pak mendje qe i ka mbetur. E keni ven re se per c'do teme Lubonja nuk kursehet te bej te diturin , analistin e madh! dhe per kete e ka fain leximi tepert i prapambetur , (them keshtu pasi Lubonja nuk e ka pasur mundesine qe te lexoj ne kohe te vazhdueshme , se'pse burgu ja ka privuar kete mundesi). Por nuk duhet perbuzur si intelektual!.

  3. lubonja eshte desidente i kombite shqiptare prandej thenjete e mjerusheme i ben me vetedije te plote ,ai vete e din shume mir se cka mendon ne egon e vete, per sa i perkete burgut e ka meritu ate kjo tregon edhe njehere largepamsin e shtetit shqiptare te udhehequr ne ate kohe nga kolosi ENVER HOXHA se per lubonjen dhe ato si ai edhe burgu ka qen pak eshte dashtur zdukur fare kete fare te piste,prandej lubonja vendin ende e ka ne buge se nuk ka aredhe ne vetedije.

  4. "Populli me i vjeter,populli me trim, populli me i vjeter",kto jan broqkulla, Njerzit si ky fatos lubonja,fatos nano,sali berisha, edi rama etj, e kan bere shqiperin dhe popullin shqipetar,shtetin dhe popullin me te prapambetur dhe me te pa respektueshem ne Evrope.
    Vetem keshtu vazhdoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button