Skandal/Berisha takon Samaras: “Gati për të nënshkruar një tjetër pakt detar”


Kryeministri Berisha, gjatë vizitës së tij në Francë ku ka marrë pjesë në samitin e Partive Popullore, është takuar edhe me kreun e Demokracisë se Re, Antonio Samaras.

Sipas mediave greke kryesisht gazetes “Elefterotipia” ku ne jemi fokusuar, në këtë takim është folur për një marrëveshje për kufirin detar. Mediat elektronike greke shprehen se, “zoti Berisha e përshëndeti propozimin e kryetarit të Demokracisë së Re dhe të dy ranë dakord të përfundojnë një marrëveshje të re mes tyre, kur opozita e djathtë të vijë në pushtet dhe kreu i saj, Samaras të bëhet kryeministër”.

Mësohet po ashtu se në takim është diskutuar edhe për çështjet e bashkëpunimit reciprok për të fituar zgjedhjet. Kështu, Samaras ka biseduar me Berishën që në fushatë zgjedhore në Greqi ai të kërkojë shpalljen e Korçës, Përmetit dhe Himarës qytete me shumicë minoritare. Kjo do bëhet në këmbim të ndihmës që Samaras do i japë Berishës për të fituar zgjedhjet edhe për një mandat tjetër.

Takimi i Berishës me Samaras në fakt nuk është raportuar nga ana e Kryeministrisë. Është dashur raportimi i mediave greke që të merret vesh se Berisha ka folur për një marrëveshje për kufirin detar.

Në vitin 2009, qeveria shqiptare, e përfaqësuar nga ministri i Jashtëm, Lulzim Basha, nënshkroi një marrëveshje me qeverinë e djathtë të atëhershme greke.

Kjo marrëveshje u hodh poshtë nga ana e Gjykatës Kushtetuese, ndërkohë që Berisha është i vendosur për një tjetër marrëveshje.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

3 Komentet

  1. oboobobobobobobobo e shiti tan shqipnin …i futi shqiptart ne borxhe,e rrenoi kte shqipni..dhe del ne televizor tek kanalet e shkerdhyme te klanit me shok dhe ka ftyr e thot jena vendi me i zhvillumun ne bote kur ktu ka njerz qe skan buk me hanger….ska shqiptar jo se po te kishte shqiptare do ta kishin var ket tradhtar qe po e shkaterron ket vend

  2. duhet me vra dikush ket pis edhe me ja bo me dije tjerve se kushdo qa tenton me punu kunder interesave kombetare perfundon njejt si esat pash toptani

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button