“The Economist”: Serbia humb veriun e Kosovës

“Serbia humbi kontrollin e veriut të Kosovës, i cili dominohet nga serbët”. Ky është mesazhi në një prej artikujve të “The Economist”. “Është pak e vështirë që bllokimi i rrugëve në Kosovë të çojë në një luftë të re mes Kosovës dhe Serbisë, por, disa kanë frikë se gjërat mund të shkojnë shumë keq”, thuhet në artikull.

Sipas “ The Economist” ngjarjet në veri mund të minojnë perspektivën evropiane të Serbisë, dhe po i vështirësojnë punën presidentit serb Tadiç pasi shumica e liderëve serbë të veriut nuk vijnë nga partia e tij.

“Tadiç është politikan i zoti, por ka pak hapësirë manovrimi. Dhe, nëse një serb vritet nga ndonjë bulodezer i KFOR-it, të gjitha bastet do të bien”, përfundon shkrimin “The Economist”.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut —> “Shperndaje”

loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button