Policia greke ndalon në kufi gjyqtarin shqiptar, shkak origjina çame

Një gjyqtar nga Shqipëria nuk është ljuar të kalojë kufirin në drejtim të Greqisë vetëm se ishte me çam në origjinën e tij.
Gjyqtari Skënder Damini është ndaluar në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë ndonëse me vete kishte një pasaportë shërbimi.

Advertisement

Rasti skandaloz është denoncuar nga nënkryetari I KLD-së Kreshnik Spahiu. Ai mbajti një konferencë për media ku tha se gjyqtari Skënder Damini I cili shoqërohej nga familja e tij është penguar të kalojë kufirin grek pasi ishin me origjinë çame.

Spahiu theksoi se do të kërkohen sqarime nga ministria e Jashtme greke për këtë rast. Sipas KLD, rasti në fjalë përbën diskriminim dhe do të dërgohet në Komisionin Europian.

Më parë në 2-3 raste të tjera policia greke nuk ka lejuar kalimin në kufi të shtetasve shqiptarë me origjinë çame.

Nga faqa ne facebook: Te behemi 50.000 veta kunder regjistrimit te fese & kombesise.Loje e Grekut  

Per me teper klikoni me siper ^^^  

Nese mendoni se kjo faqe vlen per cdo inforamcion,atehere do tju luteshim te gjithe te na ndihmonit duke e shperndare kete faqe ne profilet tuaja thjeshte duke klikuar ketu “Shperndaje”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button